Dachówki to pokrycie dachowe o bardzo długiej tradycji w naszej kulturze. Pomimo upływu lat podstawowe zasady robienia dachówek bardzo się nie zmieniły. Zmienił się natomiast materiał.
Blachodachówki to dachówki zrobione ze stalowej blachy. Mają one bardzo wysokie parametry ochronne i estetyczne, a także sprawdzają się świetnie na wielu rodzajach budynków. Jedną z najpopularniejszych odmian jest blachodachówka modułowa. W tym artykule omówimy dokładniej źródła jej popularności i przyjrzymy się jej zaletom i wadom.
W artykule poruszymy również inne tematy:
- Jak odróżnić blachodachówkę modułową od innych rodzajów pokrycia?
- Jakie są zalety blachodachówki modułowej?
- Do jakich dachów najbardziej pasuje blachodachówka modułowa?
- Jakich ograniczeń blachodachówki modułowej musimy się spodziewać?
- Jak przeprowadzić montaż blachodachówki modułowej?
- Jakie koszty wiążą się z zakupem blachodachówki modułowej?
Anatomia blachodachówki modułowej
Blachodachówka modułowa to prostokątne arkusze, z których wszystkie charakteryzują się takimi samymi, standardowymi wymiarami. Blachodachówka zaczyna swój żywot jako arkusz blachy stalowej, który jest powlekany odpowiednią, cynkową warstwą ochronną. Ona zapewnia mu izolację od czynników środowiskowych. Blachodachówka może być później pokryta dodatkowymi warstwami ochronnymi, nazywanymi powłokami ochronno-dekoracyjnymi dlatego, że do ich zadań należy także zmiana koloru, faktury i połysku danej blachodachówki. Różne modele mogą imitować wiele architektonicznych rozwiązań, np. gont drewniany. Wraz z obróbkami blacharskimi, blachodachówki modułowe tworzą działający i spójny model dachu.
Należy pamiętać, że nie wszystkie firmy produkują takie same panele blachodachówek modułowych. Przykładowo firma Blachy Pruszyński posiada modele o długości 320 mm (jednomodułowe) lub 700 mm (dwumodułowe). Warto wspomnieć, że produkcja blachodachówek modułowych w formie kompaktowych paneli jest bardziej ekologiczna i opłacalna i przekłada się na mniejsze zużycie materiału i niższą ostateczną cenę produktu.
Plusy blachy modułowej na dachu
– Mały format jest szczególnie użyteczny przy obliczaniu potrzebnej liczby paneli. Wystarczy znać powierzchnię dachu, aby łatwo wyliczyć ile i jakie materiały potrzebujemy;
– Jednolitość formy blachodachówek zapewnia wizualną spójność dachu. Nie musimy się martwić o dopasowanie pokrycia dachowego do formy budynku, ponieważ blachodachówka wpasuje się jako zwieńczenie dowolnego projektu;
– Trwałość materiału wynika przede wszystkim z dobrej jakości materiałów użytych do produkcji. Dodatkowo wspierają ją liczne powłoki ochronne, które możemy wybrać z kilku dostępnych – o różnych parametrach technicznych;
– Łatwość w transporcie jest zapewniona przez małe wymiary produktu oraz sposób pakowania blachodachówek. Europalety są stabilnym i bezpiecznym sposobem przewozu blachodachówek, które dodatkowo pokryte są folia ochronną, która zabezpiecza je przed zarysowaniami i zabrudzeniami.
– Minimalne nagromadzenie odpadów to ważna kwestia środowiskowa, przy okazji ułatwiająca i usprawniająca sprzątanie po montażu. Nikt nie jest w stanie wyprodukować bezodpadowego dachu, ale ich ilość nie przekroczy marginesu 5% powierzchni dachu;
– Dostępność blachodachówek panelowych jest niemal natychmiastowa. Ze względu na standardowe wymiary, blachodachówki modułowe można produkować z nadwyżką (nie do konkretnych zamówień), co oznacza szybki dostęp do zakupionych produktów, a co za tym idzie skrócony czas montażu i remontu lub budowy. Przy tym niewykorzystany materiał można bezpiecznie zwrócić sprzedawcy;
– Łatwość montażu to niezaprzeczalnie jedna z większych zalet blachodachówek modułowych. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko popełnienia błędu podczas układania dachu, a sam montaż przebiega szybko i sprawnie. Blachodachówka modułowa daje możliwość montażu pokrycia od góry do dołu, co jest często wykorzystywane i doceniane przez dekarzy. Blachodachówki modułowe mają gotowe gniazda montażowe, które stabilizują i utrwalają poprawną pozycję arkuszy modułowych.
Dachy dla blachodachówek modułowych
Na rynku budowlanym dostępnych jest sporo estetycznych wariantów blachodachówki modułowej. Możemy wybrać zupełnie proste i klasyczne wzory albo zdecydować się na bardziej odważne opcje. Blachodachówki modułowe to idealne rozwiązanie zarówno na dachy utrzymywane w klasycznych aranżacjach, jak i te hołdujące zasadom minimalizmu. Możemy również wykorzystać je, by interesująco przełamać ustalony porządek ciekawą elewacją i spowodować, że dom nabierze niepowtarzalnego charakteru. Blachodachówki modułowe oferują również szeroką gamę kolorów i faktur, które możemy dobrać do naszej wizji dachu.
Który model blachodachówki z oferty Blachy Pruszyński pasować będzie do naszego dachu?
- minimalistycznym stylem pochwalić się może blachodachówka modułowa PŁASKA lub PŁASKA PLUS. To idealnie minimalistyczne rozwiązania do schludnych, prostych projektów, gdzie dach nie ma być w centrum uwagi obserwatora. Pozostając w minimalistycznym nurcie – modele te są dostępne w schludnej czerni i głębokim antracycie;
- model TIGRA należy do tych bardziej wyszukanych rozwiązań. Jego powierzchnię przecinają delikatne przetłoczenia, które wyglądem przypominają tabliczkę czekolady. Bardzo podobną do niej blachodachówką jest VERONA, która jest właściwie jej odwróconą wersją;
- blachodachówka modułowa FIORD, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje stylem do architektury i estetyki skandynawskiej, posiada zdecydowane przetłoczenia, które wspierają wytrzymałość modelu. Jest idealna do nowoczesnych projektów;
- blachodachówka modułowa REN to blachodachówka o charakterystycznym, wyjątkowym stylu, która niewątpliwie urozmaici nasz dach;
- idealną opcją tradycyjną będą modele SZAFIR i LOARA;
- pokryciem dachowym, które sprawdzi się nawet na najbardziej skomplikowanym dachu, jest blachodachówka modułowa MODUS;
- domy wykorzystujące w swojej elewacji drewniane bale zyskają dużo, gdy wykorzystamy tematyczny model blachodachówki panelowej REGLE.

Jak widać możliwości łączenia stylów, kolorów, faktur i połysku nie są ograniczone przy wyborze blachodachówek modułowych. A przy tym blachodachówki są też technicznie wygodne – można nimi pokryć dachy jedno, dwu lub wielospadowe. Dobrze sprawdzą się na niemalże każdym dachu, dzięki swojej estetycznej i technicznej elastyczności (oczywiście w niedosłownym znaczeniu tego słowa).
Ograniczenia w użytkowaniu blachodachówek modułowych
Nie ma materiału idealnego. Materiał blachodachówki jest bardzo wytrzymały i nie znajdziemy u niego żadnych wad. Jednak trzeba podkreślić pewne ograniczenia z jakimi musimy się liczyć wykorzystując blachodachówki modułowe.
Po pierwsze – najniższym kątem nachylenia, pod którym możemy montować połać dachu, jest 9°. Natomiast zalecanym kątem – ze względu na szerokość przetłoczeń – jest 15°. Dla blachówek modułowych płaskich, najlepszym kątem będzie jednak 25°.
Po drugie – podłoże przygotowywane pod pokrycie dachowe z blachodachówki modułowej musi być odpowiednio równe i stabilne – podobnie jak w przypadku blachodachówek ciętych na wymiar, czy zwykłych blachówek. Do jego konstrukcji potrzebne jest odpowiednie drewno klasy C24, a przekrój musi zostać dobrany pod wytyczne producenta. Do blachodachówek modułowych wykorzystywana jest najczęściej łata o przekroju 40 × 50 mm lub jej zamiennik 40 × 60 mm montowana w rozstawie 350 mm. Blachodachówki jednomodułowe są wyjątkiem, w których stosuje się łaty o przekroju 40 × 50mm.
Po trzecie – podczas łączenia elementów modułowych należy używać wkrętów zszywek. Jest to inny rodzaj łączników niż typowe – jest dłuższy i posiada skok gwintu. Został on przystosowany do specjalnego łączenia blachy z blachą, by zapobiec nieszczelnościom.
Jak przebiega montaż blachodachówki modułowej?
Na początku należy dopilnować, żeby wszystkie potrzebne elementy dotarły bezpiecznie i na czas na plac budowy. Prace można rozpocząć od razu po dostarczeniu materiałów, ponieważ dzięki wymiarom modułów nie trzeba dopasowywać ich do odpowiednich elementów dachu. Montaż można rozpocząć prawie z każdej strony połaci. Dodatkowo do wykonania prac wystarczą dwie osoby, jako że jest to praca łatwa i szybka.
Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować warstwę wstępnego krycia. Najczęściej jest to membrana paroprzepuszczalna, która ma za zadanie wspierać działanie termoizolacji. Ta warstwa, wykonana z wełny mineralnej, do dobrego działania potrzebuje utrzymania swojego środowiska na niskim poziomie wilgotności. Za to membranę montuje się do więźby dachowej za pomocą kontrłat o minimalnym zwisie – do 10 mm. Łączenia należy skleić. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się kontrłaty o wysokości profilu 40 mm, co zwiększa powierzchnię wentylacyjną i ogranicza liczbę sklejeń. Do kontrłat montuje się łaty, które odpowiadają rozstawie jednego modułu blachodachówki – najczęściej 350 mm. By zapewnić miejsce na montaż szczeliny wentylacyjnej, na bokach dachu należy zachować margines ok. 50 do 60 mm.

Kolejnym etapem jest wyrównywanie płaszczyzny połaci dachowej, wyprowadzanie kątów i sprawdzenie poprawności montażu. Jest to ważne zarówno do prawidłowego funkcjonowanie pokrycia dachowego, jak i do jego poprawnej prezentacji i zachowania wysokiego poziomu estetyki.
Następnym elementem jest dopasowanie i ułożenie obróbek blacharskich – takich jak pasy nadrynnowe i podrynnowe, łaty wentylacyjne okapu, czy system rynnowy. Montowane są również wiatrownice oraz obróbki desek szczytowych do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania dachu. Symetryczność modułów blachodachówek pozwala na montaż równoczesny z montażem pokrycia. Podczas tego etapu montujemy również kalenice, co skutecznie skraca i ułatwia prace montażowe oraz niweluje potrzebę wracania do montażu kalenic w późniejszym etapie pracy. Wraz z kalenicami należy zamontować wszystkie okna dachowe, wyłazy i kołnierze uszczelniające, a także obróbki kominów.
Następnie przystąpić można do właściwego montażu blachodachówki. Przy użyciu wkrętu montażowego należy ustawić i ustabilizować pierwszy arkusz, które następnie zszywa się i łączy odpowiednimi zszywkami i wkrętami w linii poziomej względem okapu. Kolejne moduły montuje się w liniach pionowych lub poziomych na zakładkę, zgodnie z kierunkiem spływania wody.
Symetryczność arkuszy blachodachówki pozwala na układanie ich w dowolnej kolejności. Moduły muszą zachodzić na siebie na szerokość fali, by zapewnić odpowiedni poziom szczelności. Ostatni arkusz nie musi być przycinany, a jedynie wsunięty na głębszą zakładkę – tyle ile jest to wymagane. Większy zakład nie wpłynie na estetykę ani działanie naszego pokrycia.
Moduły przykręcane są za pomocą wkrętów samowiercących montażowych do łat połaci dachowej. Umieszczane są w najwyższym punkcie fali, bezpośrednio pod przetłoczeniem poprzecznym. Przytwierdzanie modułów do innych modułów odbywa się za pomocą wkrętów-zszywek. Mocowane są do czoła, gdzie znajduje się gotowe gniazdo montażowe lub w najwyższym punkcie fali, powyżej przetłoczenia poprzecznego. Podczas montażu bardzo istotne jest częste sprawdzanie odległości i pilnowanie, by złącza zakładkowe idealnie na siebie zachodziły, a arkusze tworzyły równe szeregi i rzędy, a także by przykręcanie modułów nie odbywało się ze zbyteczną siłą, bo może to odkształcić pokrycie dachowe.
Ile kosztuje montaż blachodachówki modułowej?
Tak jak w każdym przypadku oceniania kosztorysu – im więcej pracy, tym większy koszt. Im większy dach do remontu lub konstrukcji, tym większy spodziewany koszt tego przedsięwzięcia. Dodatkowo, gdy dach jest szczególnie skomplikowany, przełamywany częstymi wykuszami lub innymi elementami, cena może wzrosnąć. Cena może również zmienić się w zależności od obszaru, w którym odbywać się będą prace. Standardowo widełki cenowe będą zaczynać się od 80 zł/m2, a kończyć na 100 zł/m2.
Pokrycie wykonane z blachodachówki modułowej to wytrzymałe, trwałe pokrycie, które efektywnie chroni nasz dom przed czynnikami pogodowymi. Dodatkowo może znacznie podnieść walory estetyczne naszego dachu, dzięki powłokom ochronno-dekoracyjnym i wyborze kolorystyki, odcienia i faktury. Jest to ekonomiczny i ekologiczny wybór na Twój dach!
